فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 65 دریافت شده
قسمت: 27
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد محمد عمران می پردازد.
استاد محمد عمران از جمله نوابغ و نخبگان دوست داشتنی جهان قرائت قرآن کریم است که صدایی دلنشین و تلاوت هایی شنیدنی و استثنایی دارد. اولین قله تلاوت استاد که نخستین نوار کاست از صدای ایشان بود که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران رسید، مربوط به آیات 23 تا 39 سوره مبارکه ابراهیم است که یک شاهکار تلاوت خلق می کند. مرحوم استاد اربابی از اساتید برجسته قرائت قرآن کریم در سفر خود به کشور مصر که اساتید قرائت قرآن کریم در خیمه های مختلف در حال تلاوت قرآن بودند، در خیمه ای که استاد عمران همین سوره مبارکه ابراهیم را تلاوت می نمودند حضور داشته و تشویقشان می کنند که صدایشان به وضوح شنیده می شود و در این بخش فراز دلنشین مربوط به آن را می شنویم.

موهبتی که خداوند به استاد محمد عمران داده، صدایی فوق العاده و بی نظیر است که بازه صوتی بسیار قوی داشته و تا بم ترین پرده های صوتی را با طنین و رنگ صدای زیبا همراه با احساس معنویت، ذوق و قریحه سرشار می خواند. یکی از این تلاوت های دلنشین مربوط به سوره مبارکه انبیاء آیات 83 تا آخر است که گویی در آسمان ها قرائت نموده است.

بسیاری از نغماتی که استاد عمران تلاوت می نماید، ابداع خود ایشان بوده و قبلا سابقه نداشته است. استاد آیات 195 تا 203 سوره مبارکه بقره که مربوط به آیات حج است را در مقام نهاوند طوری تلاوت می نماید که بیان از عنوان زیبایی آن قاصر بوده و غیر قابل وصف است و گویی در مسجدالحرام و در صحرای عرفات هستیم. فراز زیبای مربوط به آن را در این بخش می شنویم.

استاد محمد عمران با تلاوت های زیبایش گویی در حال نقاشی و تصویرگری آیات قرآن است. ایشان صدایی بسیار زیبا و دلنشین دارد که همراه با تحریرهای محزون صوتش ذاتی به نظر می رسد. سوره مبارکه زمر آیات 61 تا آخر که تلاوتی محفلی، مجلسی با صدای استاد است نیز از این موضوع مستثنی نیست که فرازی زیبا از آن را در این بخش می شنویم.

بسیاری از تلاوت های استاد عمران درجلسات خصوصی بوده که همه حاضران در آن افراد متخصص و تلاوت فهم بودند، ایشان در چنین جلساتی با مهارت بیشتر، هنرمندانه تر و فنی تر قرآن تلاوت می نمودند. سوره مبارکه واقعه یکی از این تلاوت های بی نظیر است که فرازی زیبا از آن را در این بخش می شنویم.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:35

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن