فهرست
استاد مهدی قره شیخلو

استاد مهدی قره شیخلو

  • 3 دقیقه مدت
  • 216 دریافت شده
قسمت: 41
نام سریالی: آشنایی با قاریان
در این برنامه با زندگینامه استاد مهدی قره شیخلو آشنا میشوید .

متولد 1347 ،تهران
تحصیلات : کارشناسى علوم قرآن و حدیث
شغل : کارمند
نام اساتید : خدام حسینى ، اربابى ، موسوى ، حاجى شریف و غفارى

شروع فعالیت : او از سال 59 فعالیت قرآنى خود را شروع کرد و با استفاده از اساتید خود با حضور در جلسات قرآن کریم به فراگیرى قرائت قرآن اقدام نمود و پس از کسب تجارب و الگو قراردادن سایر اساتید در زمینه آموزش قرآن قدم برداشت و در این راستا کلاسهاى مختلفى را در برخى استان ها راه اندازى نمود و در زمینه نشر معارف قرآنى با نهادها و سازمان هاى مختلف همکارى کرد.

مقام هاى داخلى :
نفر اول مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان تهران (سال 71).
نفر اول مسابقات قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامى استان تهران (سال 71).
نفر اول مسابقات سراسرى قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه (سال 71).
نفر اول مسابقات کشورى قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامى (سال 71).

مقام هاى بین المللى :
نفر اول مسابقات بین المللى قرآن کریم جمهورى اسلامى ایران (سال 71).
مأموریت هاى قرآنى در داخل کشور :
داورى مسابقات استانى قرآن کریم کل استان ها (سالهاى 64 تا 82).
داورى مسابقات سراسرى قرآن کریم شکوفه ها.
حضور فعال در محافل انس با قرآن و مجالس قرآنى در تمامى استانهاى کشور.

مأموریت هاى قرآنى در خارج از کشور :
سفر به کشورهاى عربستان سعودى ، سوریه ، لبنان ، بنگلادش ، امارات متحده عربى ، پاکستان ، ترکیه ، سودان ، جمهورى آذربایجان ، چین ، هندوستان ، سریلانکا ، ایتالیا ، فیلیپین ، تایلند ، مالزى ، آفریقاى جنوبى و موازمبیک جهت تبلیغات قرآنى.


آقاى حاج مهدى قره شیخ لو در 31 شهریور ماه سال 1347 هـ.ش در منطقهامامزاده حسن تهران دیده به جهان گشود. ولادتش در میان خانواده اى مذهبى ومقید به آداب اسلامى، نوید بخش آینده اى قرآنى براى او بود و پس از آنکهبصورت اتفاقى در جلسه آموزش قرآن محل شرکت نموده و بذر عشق و اشتیاق دردلش جاى گرفت پدر و مادر در شمار نخستین حامیان و مشوقان او را در مسیرقرآن رهنمون گشتند و در مرحله دوم معلم قرآن، دوره راهنمایى او و نیز حضوردر جلسات درس جناب آقاى توپچى زمینه را براى آموخته شدن هر چه بیشتر روح وجانش با کلام پروردگار هموار ساخت، آقاى قره شیخ لو روخوانى و روانخوانىقرآن کریم را در سال 1361 تجوید را در فاصله سالهاى 1362 الى 1364 و صوت ولحن قرآن کریم را بصورت کلاسیک از 1364 آغاز کرده است و ممارست در اینزمینه مشغول است. آقاى قره شیخ لو علاوه بر فعالیتهاى قرآنى تحصیلات خویشرا در رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران ادامه دارده و مدرککارشناسى این رشته را در سال 1377 اخذ نمود. او در سال 1368 ازدواج کرده وثمره این ازدواج سه فرزند است. و از آنجا که همسرش نیز از معلمان قرآنکریم فرزندانش نیز در یادگیرى مباحث قرآنى مشغولند. او در سال 1371 درمسابقات کشورى اوقاف و نیز در مسابقات سراسرى سازمان تبلیغات، رتبه اول رابدست آورد. پس از آن در سال 71 در نهمین دوره مسابقات بین المللى قرآنکریم در کشور نیز مقام نخست را از آن خود نمود.

آقاى قره شیخ لو در راستاى فعالیتهاى قرآنى خود مسافرتهاى بسیارى نیز بهکشورهاى مختلف جهان داشته است. از جمله مى توان کشورهاى سوریه و لبنان رااشاره کرد. او همچنین در سال 1368 به کشورهاى امارات متحده عربى و پاکستانسفر نموده، در این کشورها به تلاوت پرداخت آقاى قره شیخ لو در فواص سالهاى 68 تا 80 به کشورهاى چین، سودان، آفریقاى جنوبى، موزامبیک،فیلیپین، تایلند، ایتالیا، هند، سریلانکا، و آذربایجان سفر نمود.

آقاى قره شیخ لو همچنین 9 بار توفیق سفر به مکه مکرمه و مدینه منوره راداشته است او مى گوید: در تمامى این سفرها با استقبال بى سابقه مردم مواجهمى شدیم و به طور کلى در تمامى کشورها از تلاوت قاریان ایرانى استقبال مىشود که این موضوع باعث شگفتى است. آقاى قره شیخ لو بارها در صداو سیما بهتلاوت پرداخته است او از تلاوتش در برنامه بسوى نور که در سن 13 سالگى درسیما یاد مى کند. آقاى قره شیخ لو تا کنون چندین بار توفیق تلاوت در محضرمقام معظم رهبرى را داشته است. از جمله در مراسم اختتامیه پنجمین دورهمسابقات بین المللى قرآن کریم و یا در ایام ماه مبارک رمضان که موفق بهتلاوت در حضور معظم له شده است.

آقاى قره شیخ لو در ابتداى کار تلاوت از قاریانى چون مرحوم استاد منشاوى،استاد محمود على البنّاء و استاد مصطفى اسماعیل تقلید مى کرد و مانندبسیارى از قاریان معتقد است که تقلید از قاریان مصرى به عنوان نخستینمرحله ز یادگیرى صوت و لحن، از جایگاه بسیار ارزشمندى برخوردار است. او درحال حاضر در دوره اى تخصصى مراکز چون تربیت معلم، و تربیت داور درسازمانها و نهادهاى مختلف تدریس مى کند او اساتید مصطفى اسماعیل، محمدصدیق منشاوى و عبدالباسط را سه قارى برتر مصر از ابتدا تا کنون مى داند ودر میان قاریان عصر حاضر نیز اساتید حسّان، شحات محمد انور و اللیثى را ازقاریان برتر کنونى مصر بر مى شمارد. آقاى قره شیخ لو از جمله قاریانى است
که سالهاى دفاع مقدس را با تمام وجود درک کرده و در برخى عملیاتها حضورداشته است او در سالهاى 1363 و 1364 جزو نیروهاى فرهنگى با نام معلم قرآندر جبهه جنوب و مناطق پاسگاه زید، جفیر و مهران مشغول به خدمت شد آقاى قره
شیخ لو دوبار نیز در شمار نیروهاى رزمى در سالهاى 1365 الى 1367 در منطقهجنوب و در عملیاتهاى کربلاى 5 و مرصاد شرکت نمود آقاى قره شیخ لو زندگىشخصى اجتماعى و خانوادگى خود را مرهون قرآن مى داند و مى گوید: کسى که باقرآن همنشین شد در تمامى ابعاد زندگى موفق خواهد شد و به همین دلیل نیزهمواره در تلاش بوده تا بتواند آنچه را که در سایه سار کلام وحى آموخته درجلسات به دوستداران قرآن بیاموزد. در سال 1366 تا 1373 در دار القرآنسازمان تبلیغات اسلامى و دو سال نیز در کانون علوم پزشکى تهران به فعالیت
پرداخت و هم اکنون نیز جانشین مسئول کمیته قرآن شوراى هماهنگى تبلیغاتاسلامى است و علاوه بر این از سال 1377 تا کنون در بسیارى از مسابقات قرآن کریم داورى کرده است.

آقاى مهدى قره شیخ لو معتقد است که فعالیتهاى قرآنى در کشور پاسخگوى نیازجامعه نیست و به رغم اقدامات بسیارى که انجام شده ضعفهائى نیز وجود دارد.او در توصیه اش به جوانان مى گوید: تا آنجا که مى توانند وقتشان را براىقرآن صرف بکنند و سعى نمایند که با قرآن مأنوس شوند چون هر چه که ما براىقران وقت بگذاریم جز خیر و برکت، چیزى نخواهد بود و جوانان بهتر است کهبهترین لحظات عمرشان را که همان جوانى است در جلسات پر نشاط و شاداب قرآنىصرف بکنند و بتوانند در آن لحظات از قرآن بهره بگیرند و تا آنجا که مى
توانند با قرآن مأنوس شوند.

قطعات صوتی

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن