فهرست
استاد فتحی ملیجی

استاد فتحی ملیجی

  • 4 دقیقه مدت
  • 50 دریافت شده
قسمت: 13
نام سریالی: آشنایی با قاریان
در این برنامه با زندگینامه استاد فتحی ملیجی آشنا میشوید .
شیخ فتحی حسن محمد حسن الملیجی معروف به شیخ فتحی الملیجی یکی از نامی ترین قاریان کشور مصر است.وی در سال 1943 در روستای حبش استان الشوقیه مصر متولد شد و در سال 1954 دوره مقدماتی الازهر را به اتمام رساند و در 1968 از دانشسرای قرائت قرآن فارغ التحصیل شد.

وی در سال 1983 برای اولین بار به همراهی شیخ احمد عامر و محمد عصفور و فؤاد العروسی برای قرائت قرآن عازم کشور انگلستان شد و سپس به کشور های اسپانیا،دانمارک،و سوئد مسافرت کرد.همچنین وی به کشورهای آمریکا،برزیل،آرژانتین،پاناما،عربستان سعودی و امارات عربی متحده دعوت شده و به قرائت قرآن پرداخته است.

آقای فتحی ملیجی در سال 1980 قرآن را به صورت کامل برای رادیو کویت تلاوت کرده است و به جای شیخ عبدالعزیز حربی در مسجد انقلاب مصر به عنوان قاری تعیین شد.استاد ملیجی از کسانی است که به خوبی توانسته از شیوه اکبرالقراء استاد مصطفی اسماعیل پیروی کند اما از آنکه به او نسبت تقلید از آن مرحوم را می دهند سخت ناخشنود است چرا که وی معتقد است دارای سبکی خاص است.

وی همچنین در کودکی از شیخ عبدالباسط تأثیر پذیرفت و می کوشید از آن سبک تقلید کند اما شیخ شیخ مصطفی اسماعیل وقتی تلاوت او را شنید او را تشویق کرد و شیخ ملیجی به او علاقه داشت و احترام خاصی برای استاد قائل بود.استاد ملیجی سه فرزند به نامهای حسن،محمدو زهرا می باشد.

قطعات صوتی

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن