فهرست
استاد احمد ابوالقاسمی

استاد احمد ابوالقاسمی

  • 2 دقیقه مدت
  • 404 دریافت شده
قسمت: 30
نام سریالی: آشنایی با قاریان
در این برنامه با زندگینامه استاد احمد ابوالقاسمی آشنا میشوید .
احمد ابوالقاسمى

آقاى احمد ابوالقاسمى در 10 خرداد ماه سال 1347 هـ.ش در شهر تهران و در خانواده اى مذهبى به دنیا آمد. جوّ مذهبى خانواده و همت پدر و مادر ایشان باعث شد که او از همان آغاز کودکى به قرآن و تالوت آن علاقه خاصى پیدا کند. احمد ابوالقاسمى در سن 8 سالگى در مسجد امام جعفر صادق (ع) شهر تهران با شنیدن تلاوت قرآن از یک نوجوان ایرانى که به تقلید از استاد عبدالباسط سوره هاى آخر قرآن را تلاوت مى کرد مجذوب قرائت قرآن شد و پس از شنیدن نوارهاى تلاوت عبدالباسط عشق و علاقه اش به امر تلاوت قرآن دو چندان شد.
آقاى احمد ابوالقاسمى در سال 1362 مشغول تحصیل در مقطع متوسطه شد. او تحصیل در رشته الکترونیک در هنرستان راهیان قدس تهران برگزید اما حضور در جبهه هاى جنگ حق علیه باطل را بر تحصیل ارجعیت دارد و پس از احمد ابوالقاسمى افراد و عوامل مؤثر در امر تربیت و آموزش قرآن خود را پدر و مادرش و استادان محمد غفارى، محمد رضا ابوالقاسمى و سید محسن خدام حسینى معرفى مى کند و معتقد است مهمترین عامل پیشرفت من انگیزه قوى و پشتکار بوده است حقیقتاً مى خواستم بهترین قارى در سطح جهان بشوم.
آثاس احمد ابوالقاسمى آموزش جدى صوت و لحن و علوم مختلف قرآنى را بطور رسمى از سال 1361 آغاز کرد و قبل از آن با شنیدن تلاوتهاى زیباى اساتید مصرى، مقدمات این آموزش را براى خودش فراهم کرده بود اما با توجه به علاقه اش به علوم قرآنى در سال 1378 از دانشکده الهیات دانشگاه تهران موفق به اخذ لیانس علوم قرآنى شد. ابوالقاسمى در ابتدا بیشتر از اساتید مصرى بخصوص مرحوم شعبان عبدالعزیز صیاد تقلید مى کرد و معتقد است از نوارهاى قاریان باید در حوزه مسائل لحن باشد حاج احمد ابوالقاسمى در سال 1372 ازدواج کرد و یک فرزند دختر دارد. همسر ایشان نیز به قرآن و تلاوت ان علاقه مند است و حافظ 2 جزء قرآن کریم مى باشد. احمد ابوالقاسمى از میان رشته هاى هنرى به خط و از رشته هاى علمى به فیزیک و از رشته هاى ورزشى به شنا علاقه مند است.
احمد ابوالقاسمى که به تازه گى حفظ قرآن را شروع کرده است توانسته است در مدت 18 ماه 7 جزء قرآن را حفظ نماید. او در سال 1365 در مسابقات مربوط به جلسات قرآنى شهر تهران رتبه دوم را کسب کرد و در سال 1369 در مسابقات نیروهاى بسیجى کشور رتبه اول را کسب کرد و در سال 1371 موفق به کسب عنوان اول مسابقات قرآن جانبازان کشور شد و در همین سال در مسابقات سراسرى حفظ اوقاف توانست رتبه سوم را کسب کرد و به مسابقات بین المللى مالزى در همان سال اعزام شد و توانست با افتخار تمام مقام اول مسابقات را کسب کند. و براى نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران افتخار بیافریند.
احمد ابوالقاسمى در مناسبات و مراسم بسیارى به اجراى تلاوت پرداخته و شنوندگان را از صداى دلنشین زیباى خود بهره مند ساخته است.
او به مدت 4 سال در سازمان تبلیغات در قسمت دارالقرآن و چند سال نیز در امور فرهنگى قرآنى حرم حضرت عبدالعظیم (ع) مشغول فعالیت بوده است. و از سال 1379 مسئولیت مؤسّسه قرآن را در کشور آلبانى عهده دار شده است و هم اکنون نیز فعالیتهاى قرآنى را بداین کشور سازماندهى مى کند. وى مؤلف جزوه آموزش قرآن کریم است که به زبان آلبانیایى ترجمه شده و به همراه 4 نوار در دسترس مسلمانان آلبانیایى است.
آقاى احمد ابوالقاسمى در جلسات قرآنى بسیارى بعنوان مربى مشغول آموزش صوت و لحن بوده است اما از جلساتش در حرم حضرت عبدالعظیم بعنوان مؤثرترین جلسات یاد مى کند.
او همچنین در چند دوره متوالى به عنوان مربى دانشجویان تربیت معلم به تدریس اشتغال داشته است.
آقاى احمد ابوالقاسمى در مسابقات فراوانى به عنوان داور رشته صوت و لحن حضور داشته است که بهترین آنها داور مسابقات قرآن ارتشهاى جهان در سال 78 در تهران است. او به ابتهال و تواشیح علاقه مند است و معتقد است که اگر ابتهال با صداى استاد سید محمد نقش بندى یا استاد محمد عمران باشد بسیار شنیدنى است او از اساتید؛ عبدالفتاح شعشاعى، محمد صدیق منشاوى و عبدالباسط به عنوان سه قارى برتر کشور مصر از ابتدا تا کنون یاد مى کند و معتقد است که استاد شحات محمد انور و استاد راغب مصطفى غلوش دو قارى برتر کشور مصر یاد مى کند.

قطعات صوتی

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن