فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 66 دریافت شده
قسمت: 6
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد سید متولی عبدالعال می پردازد.
استاد سید متولی عبدالعال از قاریان برجسته قرآن کریم است که اولین نوار کاست از تلاوت های زیبای ایشان در سال 59-60 به ایران آمد و شامل تلاوت سور مبارکه شوری و حشر بود. در آن زمان خیلی ها در کشورمان استاد را نمی شناختند و برایشان سوال بود که این قاری با صدای قدرتمند و نفس های طولانی کیست که به این زیبایی قرآن را تلاوت می نماید.

خیلی ها معتقدند که سوره حشر قویترین و زیباترین تلاوت این استاد برجسته می باشد که در آن شکی نیست. اما استاد سید متولی عبدالعال در سال 1370 که به ایران سفر کردند، تلاوت های زیبا و جذاب بسیاری داشتند که یکی از برجسته ترین آنها، تلاوت بسیار زیبای سوره مبارکه آل عمران آیات 33 تا 41 است که در مسجد امام حسین(ع) تهران، حال و هوای خاصی داشت. ایشان پیش از این اجرا خلوت کرده بود و ذکر می گفت. پس از کسب آمادگی در جایگاه تلاوت حاضر شد و این آیات را چنان به زیبایی تلاوت نمود که حاضرین را به وجد آورد.

استاد سید متولی عبدالعال تلاوت های برجسته ای دارد که در استودیو باحضور عاشقان و دوستداران قرآن کریم تلاوت شده است که از جمله آنها سور مبارکه شوری و حشر است. همچنین تلاوت سوره های مبارکه قمر و نجم که ایشان در سال های جوانی خود قرائت نمودند و انصافا سنگ تمام گذاشتند و جزو آثار فاخر و شاخص ایشان محسوب می شود. در این بخش فرازی از سور مبارکه نجم و قمر را خواهیم شنید که مدت زمان کامل آن 29 دقیقه است.

یکی از زیباترین آثار قرآنی این استاد مرحوم، تلاوت آیات 177 تا 212 سوره مبارکه بقره است که ایشان درسال های جوانی و در اوج دوران تلاوت، در مصر اجرا نمودند. این آیات جزو فرازهایی است که بسیاری از قاریان آن را بازخوانی نمودند و بسیار دلنشین است.

متأسفانه علیرغم استعداد و توانایی خارق العاده قرآنی، استاد سید متولی عبدالعال تا 50 سالگی به رادیو قرآن مصر نیامده بودند. به همین سبب تنها 10 تا 15 تلاوت ایشان همچون قرائت سور مبارکه شوری و حشر از دوران جوانی ایشان به یادگار مانده است که عاشقان و دوستداران قرآن می توانند از آن بهره ببرند. یکی دیگر از تلاوت های دلنشین این استاد مرحوم، قرائت آیات 31 تا آخر سوره مبارکه قاف و 32 آیه نخست سوره الرحمن است که مدت کامل آن 52 دقیقه می باشد.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:40

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن