فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 61 دریافت شده
قسمت: 18
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد عبدالفتاح طاروطی می پردازد.
استاد عبدالفتاح طاروطی یکی از اساتید برجسته جهان قرائت قرآن کریم است که اولین قله تلاوت ایشان مربوط به سوره مبارکه کهف آیات 107 تا آخر و 36 آیه نخست سوره مبارکه مریم است که به مدت 49 دقیقه به زیبایی هرچه تمامتر در کشور مصر اجرا نمودند. استاد طاروطی طی سفری که به کشورمان داشتند، از رادیو قرآن بازدید نمودند که در جریان بازدید خود، نوار کاستی که حاوی تلاوت سور فوق بود، به گنجینه تلاوت های رادیو قرآن اهداء نمودند که این تلاوت حس و حال بسیار خوبی دارد.

استاد طاروطی از جمله اساتید قرآنی هستند که بارها به کشورمان سفر کردند. استادی بسیار متواضع، متخلق و دوست داشتنی که در محفلی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، برای اینکه بتوانند به راحتی با خردسالانی که مشتاقانه به سوی ایشان آمده بودند، ارتباط برقرار کنند، روی زمین نشسته و به سوالات آنان پاسخ می دادند. یکی از زیابترین تلاوت های ایشان مربوط به آیات 59 تا 79 سوره مبارکه نمل به مدت 29 دقیقه است که دربرگیرنده یکی از زیباترین اجراهای آیه شریف "امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء" است.

این استاد ارزنده قرآن کریم در تلاوت هایش از اساتیدی همچون شحات، شبیب، حصان و ... تقلید الهام گرفته و با ترکیب نغمات اصیل، سبک مستقل و خاصی در قرائت قرآن دارد. یکی دیگر از زیباترین تلاوت های ایشان مربوط به آیات 51 تا 90 سوره مبارکه شعراء به مدت 40 دقیقه است که فرازی از آن را در این بخش می شنویم.

از جمله ویژگی های استاد طاروطی، صدای قوی، تحریرزدن با سرعت و تسلط بالا و نفس های طولانی است. استاد در انتقال مقامات به همدیگر بسیار دقیق و بدون اشتباه بوده و ابداع الحان جدید جزو ویژگی ها و مشخصه های بارز ایشان است. یکی دیگر از تلاوت های شنیدنی ایشان که فرازی زیبا از آن را دراین بخش می شنویم، مربوط به سور مبارکه کهف آیات 107 تا آخر، قیامه و 9 آیه اول سوره مبارکه انشقاق می باشد.
آخرین قله تلاوت استاد طاروطی نیز مربوط به آیات 48 تا آخر سوره مبارکه قلم و 24 آیه اول سوره مبارکه حاقه است که ایشان در سال 2009 به زیبایی هرچه تمامتر اجرا نموده است.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:40

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن