فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 76 دریافت شده
قسمت: 36
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد محمد احمد شبیب می پردازد.
استاد محمد احمد شبیب یکی از قاریان بزرگ جهان قرائت قرآن کریم است که گرچه در چارچوب تلاوت های خود متأثر از استاد الزناتی است، ولی با توانایی های بسیار زیاد خود توانسته سبکی جدید ایجاد کند که اگر الان کسی از او تقلید کند، می گویند به سبک استاد شبیب می خواند. بداهه پردازی و خلاقیت در ارائه نغمات جدید از خصوصیات بارز وی می باشد که یکی از زیباترین تلاوت هایش مربوط به آیات یکم تا 22 سوره مبارکه یوسف به مدت 34 دقیقه است و در این قسمت دو فراز زیبا از آن را می شنویم.
صدای صاف، شفاف، دلنشین و قوی از ویژگی های تلاوت های استاد شبیب است که بسیار مهربان بوده و بدون تکلف و متواضع قرآن قرائت می نماید. یکی از زیباترین تلاوت های ایشان مربوط به آیات 69 تا آخر سوره مبارکه احزاب و آیات یکم تا 30 سوره مبارکه قیامه است که در مسجد طوخی روستای کفربهیده شهر میت قمر استان دهقلیه مصر به مدت 28 دقیقه اجرا نموده است.
ششم اکتبر برای اعراب روز بسیار مهمی است. چون رو آغاز جنگ اعراب و اسرائیل است که با پیروزی اعراب همراه بود. ششم اکتبر1973همزمان با سالگرد این اتفاق تاریخی، نوبت تلاوت فجر (پیش از اذان صبح) استاد شبیب در مسجد امام حسین (ع) قاهره مصر بود که ایشان آیات مربوط به پیروزی را انتخاب و تلاوت نمود. این که یک قاری بداند در چه موقعیت زمانی و مکانی چه قسمت و قطعه ای از آیات را بخواند، بسیار مهم است و نشان از تبحر وی دارد. استاد شبیب هم در کمال تبحر آیات 154 تا 174 سوره مبارکه آل عمران، سوره مبارکه تکویر و5 آیه اول سوره مبارکه علق را بسیار زیبا اجرا کرد که یکی از استثنایی ترین تلاوت های ایشان محسوب می شود. به همین خاطر به استاد شبیب لقب قارءالانتصارات (قاری پیروزی ها) را داده اند.
آخرین قله تلاوت استاد محمد احمد شبیب نیز مربوط می شود به تلاوت آیات 49 تا 65 سوره مبارکه یونس که قرائتی بسیار ارزشمند و فاخر است و توسط ایشان در سال 1982 میلادی در مصر اجرا شده است.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:31

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن