فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 91 دریافت شده
قسمت: 38
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد ابوالعینین شعیشع می پردازد.
استاد ابوالعینین شعیشع از جمله اساتید بزرگ و بی نظیر قرائت قرآن دنیاست که اولین قله تلاوت ایشان مربوط به آیات 33 تا 47 سوره مبارکه آل عمران است که در سال 1959 میلادی در مسجد امام حسین (ع) قاهره مصر به مدت 22 دقیقه تلاوت نمود و یک شاهکار به تمام معنا است.

بیشتر آثار فاخر قراء بزرگ جهان، آثاری است که در میان مردم اجرا شده و به تلاوت های مجلسی معروف است ولی قاریانی هستند که تلاوت های استودیویی آنها از تلاوت مجلسی چیزی کم ندارد. فراز زیبایی از سوره مبارکه مریم آیات یکم تا 36 که در این بخش می شنویم، توسط استاد شعیشع در استودیو ضبط شده است که بسیار شنیدنی است.

استاد شعیشع از صدایی استثنایی برخوردار است که اوج صدای ایشان در درجات بالا غیر قابل تصور است و می توان گفت در میان قراء طراز اول مصر به ندرت می توان صدایی با این قابلیت یافت. چرا که در اوج هم از قدرت، شفافیت و وضوح صدایش کم نمی شود. شاهکار تلاوت ایشان شامل آیات یکم تا 14 سوره مبارکه مؤمنون، یکم تا 8 سوره مبارکه شمس و یکم تا 8 سوره مبارکه علق که در سال 1959 میلادی در مسجد اموی دمشق قرائت نموده است، تلاوتی زیبا و باکیفیت است که از این ویژگی ها برخوردار است. می توان گفت بسیاری از اساتید برجسته جهان قرائت قرآن کریم از جمله استاد منشاوی، استاد مصطفی اسماعیل، استاد عبدالباسط، استاد شعیشع و در مسجد اموی دمشق تلاوت های ماندگار و فاخری داشتند که مردم دمشق از حضور و تلاوت های ایشان بهره و لذت فراوانی بردند.

سال 1959 سالی طلایی و استثنایی برای استاد ابوالعینین شعیشع بود. چرا که بیشتر تلاوت های جذاب و شاهکار ایشان مربوط به همین سال است. یکی دیگر از تلاوت های برجسته ایشان مربوط به آیات 51 تا 72 سوره مبارکه نحل است که بسیار قوی، شاهکارانه و با عیار بالا در استودیو تلاوت نمودند. تلاوت های استودیویی برای ما ایرانی ها می تواند نمونه خوبی باشد تا یاد بگیریم که چگونه قرآن بخوانیم. چرا که آرامش خاصی در تلاوت های استودیویی به ویژه در هنگام سحر و پیش از نماز صبح نهفته بوده و سرشار از معنویت است.

آخرین قله تلاوت استاد شعیشع مربوط به آیات 77 تا 82 و 87 سوره مبارکه نساء است که در سال 1970 میلادی در مجلس ختم استاد علی هزین در مصر بر کرسی تلاوت نشسته و درعین هنرمندی و خشوع قرائت نمودند.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:30

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن