فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 68 دریافت شده
قسمت: 42
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد سعید محمد نور می پردازد.
استاد سعید محمد نور از جمله قاریان کم تر شناخته شده ولی برجسته است که سبکی متفاوت و متمایز داشته و اهل کشور سودان است اما در قاهره مصر زندکی می کرد. این استاد ارزنده در مساجد خاصی هم قرآن تلاوت می نموده است که اولین قله تلاوت وی مربوط به دهه 40 میلادی در مسجد خازن دار قاهره می‌باشد که سوره مبارکه مطففین آیات 22 تا 28، سور مبارکه ضحی، شرح، تین، علق و قدر را به مدت 12 دقیقه بسیار زیبا و دلنشین تلاوت نمود.

استاد محمد نور سبک گفتاری جدیدی در قرآن ابداع نمود که سبکی بین تحقیق و ترتیل و خاص بوده که متخصص آن خود اوست. ایشان آیات و فرازهای تلاوت را پی در پی تلاوت می نمود و از پرده های صوتی پایین به اوج تلاوت می رسید. در این بخش فرازی زیبا از سوره مبارکه علق را با صدای ایشان می شنویم. صدایی لطیف و محزون که گوش را نوازش می دهد و سرشار از خشوع، روحانیت و جذابیت است.

دوستداران تلاوت های استاد محمدنور در قاهره، قبل از اذان صبح به مسجد خازن دار می رفتند تا تلاوت های ایشان را که قاری ثابت آن مسجد بوده است، بشنوند. تلاوت دلنشین بعدی که فرازی زیبا ازآن را با صدای ایشان می شنویم، سوره مبارک نمل آیات 45 تا 93 به مدت 18 دقیقه است.

در سال 1949 میلادی رادیو جده با صدای استاد سعید محمد نور افتتاح شد و ایشان آیات 1 تا 95 سوره مبارکه مریم را به مدت 25 دقیقه و آیات یکم تا 81 سوره مبارکه طه را به مدت 35 دقیقه و چند سوره دیگر را در آن تلاوت نمود. دولت عربستان در حج آن سال هزاران نوار کاست از تلاوت های این استاد بزرگ قرآنی را تکثیر نموده و در میان حجاج و زائران بیت الله الحرام رایگان توزیع نمود.

همچنین مجموعه ای از تلاوت های او را به صورت آلبوم درآورده و در اختیار نمایندگان، سفرا و رادیوهای کشورهای اسلامی قرار داد تا از آن بهره مند شوند.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:37

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن