فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 51 دریافت شده
قسمت: 50
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد شعبان صیاد می پردازد.
استاد شعبان عبدالعزیز صیاد از اساتید دوست داشتنی جهان قرائت قرآن کریم است که یکی از قله های تلاوت ایشان مربوط به آیات 31 تا آخر سوره مبارکه نجم و آیات 1 تا 15 سوره مبارکه قمر به مدت 27 دقیقه می باشد که فرازی زیبا از آن را در این بخش می شنویم.

قاری هایی که در آزمون های رادیو مصر قبول می شدند، در ابتدا می بایست تلاوت های کوتاهی از خود ارائه نمایند تا پس از تأیید آنها و سپری نمودن چند مرحله، بتوانند مجوز قرائت های سحرگاهی یا همان تلاوت های فجر را کسب نمایند. اما استاد عبدالعزیز صیاد از جمله اساتیدی است که بلافاصله پس از قبولی در رادیو مصر، بر کرسی تلاوت شعائر صلاه الفجر نشست که دلیل آن تلاوت های متفاوت، پرشور، قوی و خاص ایشان بود که مورد اقبال مردم مصر از نقاط مختلف این کشور قرار گرفت که برای شنیدن تلاوت های او به مسجد امام حسین (ع) قاهره مصر می آمدند.

تلاوت های جذاب و ماهرانه استاد در استودیو سبب شد که توجه تهیه کنندگان به ایشان جلب شده و برای قرائت قرآن از ایشان دعوت کنند. استاد شعبان نیز در این تلاوت ها همچون تلاوت های مجلسی خود، ماهرانه، بدون تپق، بدون تکرار و برگشت به مدت 30 دقیقه قرآن می خواند که یکی از زیباترین آنها قرائت سور مبارکه اعلی، غاشیه، فجر، بلد، شمس و لیل به مدت 27 دقیقه است که فرازی زیبا از آن را در این بخش می شنویم.

اغلب تلاوت های استاد شعبان عبدالعزیز صیاد در محافل پرشور و پرجمعیت اجرا می شد که با حضور مردم که ایشان را بسیار دوست داشته و با شور و هیجان تشویق می کردند، همراه می شد. قله تلاوت بعدی قرائت آیات 45 تا 62 سوره مبارکه فرقان به مدت 20 دقیقه است که بخشی از آن را در قالب فرازی زیبا در این قسمت می شنویم.

سبک استاد صیاد در قرائت قرآن سبکی بدیع و خلاقانه است که شبیه هیچ کس نبوده و مختص خود ایشان می باشد. یکی از ویژگی های بارزاستاد استفاده از پایانه ها و غفله های پیچیده همراه با تحریرهای ترکیبی و پرسرعت است که برخی از آن به عنوان غفله های آتشین نیز یاد می کنند. فرازی زیبا از آیات 69 تا 92 سوره مبارکه یوسف را در این بخش می شنویم که استاد به زیبایی هرچه تمامتر اجرا نموده اند.

آخرین قله تلاوت استاد صیاد مربوط به سور مبارکه آل عمران آیات 186 تا 195، حشر آیات 21 تا آخر و بلد آیات یکم تا 18 است که به معنای واقعی قله و شاهکار تلاوت بوده و ایشان در سال 1970 میلادی در مسجد حضرت زینب (س) قاهره مصر به زیبایی اجرا نموده است و فرازی زیبا از آن را در این بخش می شنویم.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:37

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن