فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 62 دریافت شده
قسمت: 52
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد محمد رفعت می پردازد.
استاد محمد رفعت از اساتید برتر، بی بدیل و بی نظیر جهان قرائت قرآن کریم و صاحب صوت ملائکی است که گویی صدایش از آسمان نازل شده و به گوش می رسد و دل ها را آرام می کند. صدای این استاد برجسته جزئی از زندگی مردم بوده و در تنهایی و عزلت، دوست و یاور آنها بوده است. استاد محمد رفعت که جزو اسطوره ها و نوابغ جهان رقائت قرآن کریم است، دارای شخصیتی بی نظیر و القابی گوناگون است که صوت الخاشع و الصوت الذهبی از جمله آنهاست.
اولین قله تلاوت ایشان مربوط به آیات یکم تا40 سوره مبارکه مریم به مدت 30 دقیقه است که این تلاوت نظیر نداشته، فوق العاده زیبا و بسیار شنیدنی است.
معنویت و خشوع در صدای استاد محمد رفعت موج می زند. به گونه ای که پس از هفتاد سال از مرگ ایشان وقتی به تلاوت هایشان گوش می دهیم، ارتباط معنوی خاصی پیدا می کنیم و صدای ایشان حلقه وصلی میان ما و آیات قرآن می شود.
تلاوت های استاد محمد رفعت به گونه ای است که گرچه از اسکلت و چارچوب کلی تشکیل شده ولی از خط سیر لحنی مشخصی تبعیت نمی نماید و در عین خلاقیت، تلاوت هایی غیرقالب پیش بینی است که از نبوغ ایشان سرچشمه می گیرد و تنها دو یا سه قاری در دنیا از این ویژگی برخوردارند که استاد سرآمد آنهاست. قله تلاوت بعدی از این استاد برجسته تلاوت زیبای آیات 53 تا 76 سوره مبارکه یوسف به مدت 26 دقیقه است که بسیار شنیدنی است.
تحریرهای بسیار ریز و سریع، انعطاف فوق العاده بالا، زنگ خاص و ساختار پیچیده، تقلید از تلاوت‌های استاد را بسیار سخت و ناممکن نموده است. گرچه استاد شعیشع و استاد هیبه بسیاری از تلاوت های ناقص ایشان را ترمیم نمودند، ولی کسی که بتواند دقیقا و موبه مو تقلید کند، نبوده است. یکی دیگر از شاهکارهای تلاوت ایشان مربوط به آیات 61 تا 75، 84 تا 90 و 108 سوره مبارکه هود به مدت 27 دقیقه است که بسیار شنیدنی است.
مردم مصر استاد محمد رفعت را بسیار دوست داشتند و لحظه شماری می کردند تا سه شنبه و جمعه که روزهای قرائت قرآن ایشان در مسجد مصطفی فاضل پاشا بود برسد تا بتوانند در این محفل که بسیار زود از جمعیت پر میشد حاضر شده و صدای ایشان را بشنوند. صدای استاد از رادیو مصر هم پخش می‌شد و بسیاری از دوستداران ایشان از طریق رادیو به صدایشان گوش می دادند. یکی دیگر از زیباترین تلاوت های استاد رفعت مربوط به سور مبارکه ضحی، تین و آیات یکم تا 14 سوره مبارکه علق به مدت 12 دقیقه است که تلاوتی بسیار معنوی همراه با خشوع می باشد.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:33

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن