فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 53 دریافت شده
قسمت: 57
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد عبدالفتاح شعشاعی می پردازد.
استاد عبدالفتاح شعشاعی از اساتید بزرگ و بی بدیل جهان قرائت قرآن کریم است که به ایشان لقب فنان القراء را داده بودند. اولین قله تلاوت استاد شعشاعی مروبط به آیات 89 تا 103 سوره مبارکه نحل و سوره مبارکه بینه به مدت 39 دقیقه است که در سال 1952 میلادی در مسجد امام شافعی قاهره به زیبایی اجرا نمودند.
بسایری از قراء با بالارفتن سن صدایشان ضعیفتر، انعطاف و توانشان کمتر و کندتر می شوند. اما گویی خداوند به این استاد ارزنده لطف و عنایت ویژه ای داشته اند چرا که هرچه سنشان بالاتر می رود، صدایشان جوانتر و قوی تر می شود. به طور مثال همین تلاوت فوق را استاد در سن 62 سالگی با صلابت و قدرت اجرا نمودند که فرازی دیگر از آن را می شنویم.
استاد شعشاعی در سال 1948 به کشورعربستان و مکه مکرمه سفر نموده و در آنجا محرم می شوند. پس از اعمال حج ابراهیمی در مقابل میکروفون حاضر شده و برای اولین بار به طور رسمی قرآن تلاوت می نمایند. بسیاری از حاضران در آن مکان و زائران خانه خدا دور ایشان حلقه زده و در سکوت محض در حالی که محفلی قرآنی برپا شده، مشغول استماع آیات قرآن می شوند. ایشان در آن محفل آیات 27 تا آخر سوره مبارکه فتح، سور مبارکه حجرات، بینه و قریش را به مدت 55 دقیقه با شکوه هرچه تمامتر اجرا می کنند.
تقلید از صدای استاد عبدالفتاح شعشاعی اصلا کار راحتی نیست و قاری باید بسیار خلاق، خوش فکرو خوش قریحه بوده و دارای گوش موسیقایی قوی باشد تا این کارهای لحنی و صوتی را به ذهن سپرده و و تازه پس از آن اگر حنجره اش یاری کرد، بتواند قطعه ای را به تقلید از ایشان اجرا نماید. یکی از فنی ترین این تلاوت ها مربوط به سور مبارکه نجم، فجر، بلد و قریش به مدت 41 دقیقه است که از این امر مستثنی نیست.
استاد شعشاعی در سال 1959 میلادی نیز در مسجد فاطمه النبیوه همین سور مبارکه نجم، فجر، بلد و قریش را اجرا نموده است که فرازی دیگر از آن را در این بخش می شنویم.
استاد عبدالفتاح شعشاعی برای قرائت قرآن به کشور عراق بسیار سفر می کردند چرا که مردم آن کشور ایشان را بسیار دوست داشته و عاشق تلاوت هایشان بودند. بسیاری از شاهکارتلاوت های استاد نیز مربوط به همین کشور است. در یکی از این سفرها، پس از تلاوت قرآن در مسجد احمدیه بغداد، به دلیل ازدحام جمعیت دوستدار ایشان که برای ملاقاتشان به سویشان هجوم آورده بودند، مجروح می شوند.
قله تلاوت بعدی استاد شعشاعی مربوط به آیات 7 تا آخر سوره مبارکه حجرات و آیات یکم تا 11 و 16 تا 35 سوره مبارکه ق به مدت 45 دقیقه است که با آن تلاوت مشهور حجرات، ق ایشان که در همین عراق بوده، تفاوت دارد.
استاد عبدالفتاح شعشاعی از جمله قاریانی است که صدایش در استودیو و محفل تفاوتی ندارد و در هردو حال حس و حال، معنویت، صلابت، تکنیک و جسارت موج می‌زند. یکی از زیباترین تلاوت‌های ایشان
که بسیار آرامشبخش و دلنشین است، مربوط به آیات 31 تا آخر سوره مبارکه نجم و یکم تا 17 سوره مبارکه قمر به مدت 26 دقیقه است.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:29

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن