فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 55 دریافت شده
قسمت: 69
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد محمود علی البنا می پردازد.
استاد محمود علی البنا از اساتید عصر طلایی قرائت قرآن کریم در مصر است که به محب الصوت الملائکه معروف می‌باشد.اخلاق کریمانه و طینت پاک وی سبب شد تا خداوند لطف ویژه ای به وی نموده و یکی از اسطوره های جهان قرائت قرآن کریم باشد.
بعد از فوت استاد حصری، استاد علی البنا قاری ثابت مسجد امام حسین (ع) قاهره مصر شد. اولین قله تلاوت ایشان مربوط به آیات 196 تا 202 سوره مبارکه بقره و آیات 27 تا 33 سوره مبارکه نازعات به مدت 25 دقیقه است که تلاوتی پرشور و فوق العاده می باشد.
صدای استاد علی البنا صدایی با مساحت بالا و کامل است که از بم ترین تا زیرترین قسمت صداها را دارد. استفاده به جا و مناسب ایشان از پرده های بم، شنونده را به یک تفکر، تدبر و عمق نگری در آیات قرآن و ژرفای تلاوت می برد. استاد بارها به کشور کویت دعوت شد. کویتی ها در ضبط صدا فوق العاده هستند و فایل هایی که از 60 70 سال پیش تاکنون از صدایقراء بزرگ دارند، درجه یک، زنده و شفاف است. گویی که قاریان همین الان تلاوت نموده اند. یکی دیگر از قله های تلاوت استاد علی البنا در کشور کویت، آیات یکم تا 47 سوره مبارکه طه به مدت 29 دقیقه است.
یکی از نکات آموزنده در تلاوت های استاد محمود علی البنا، نظم خاص در ردیف خانی مقامات است. به گونه ای که وقتی وارد مقامی می شود، حق مطلب را در خصوص آن مقام به جا آورده و سپس وارد مقامی دیگر می شود. یکی دیگر از زیباترین تلاوت‌های ایشان، مربوط به آیات یکم تا 36 سوره مبارکه مریم به مدت 43 دقیقه است که در سال 1964 میلادی در مسجد امام بوسیری اسکندریه اجرا نمودند.
تلاوت های استاد علی البنا سرار آرامش و مملو از حس معنوی، روحانی و عرفانی است و طمأنینه خاصی در تلاوت هایشان وجود دارد. یکی دیگر از قله های تلاوت ایشان مربوط به آیات 27 تا آخر سوره مبارکه ابراهیم به مدت 28 دقیقه است که در سحرگاهان ماه مبارک رمضان در مسجد امام حسین (ع) قاهزه مصر به زیبایی هرچه تمامتر اجرا نمودند.
بسیاری از افراد می گویند که چرا استاد علی البنا کند می خواند و سرعت تلاوتش پایین است. در پاسخ باید گفت که آنقدر نغمات لطیف هستند که حواس آدم به کندی تلاوت پرت نشده و در تلاوت های ایشان، صداهای قشنگ در کنار هم چیده شده اند. تحریرهای ایشان مانند بسیاری از قراء سریع نیست. اما قابل شمارش بوده و متناسب با صدای ایشان است. آخرین قله تلاوت استاد علی البنا مربوط به آیات 23 تا 39 سوره مبارکه حج می باشد که در کشور کویت به مدت 30 دقیقه اجرا نمودند.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:33

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن