فهرست
قله های تلاوت

قله های تلاوت

  • 10 دقیقه مدت
  • 60 دریافت شده
قسمت: 100
نام سریالی: قله های تلاوت
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد عبده عبدالرضی می پردازد.
استاد عبده عبدالراضی از مفاخر جهان قرائت قرآن کریم است که از جمله قاریان دوره طلایی مصر و جزو قراء منسیون (قاریان فراموش شده) به حساب می آید. ایشان در تلاوتهای خود ازاستاد منشاوی به شدت تأثیر می پذیرفت. اولین قله تلاوت استاد عبدالراضی مربوط به آیات 8 تا 21 سوره مبارکه رعد به مدت 29 دقیقه است که این تأثیرپذیری در آن کاملا مشهود است.
استاد عبدالراضی صدایی قدرتمند دارند و تلاوت های ایشان همراه با اتقان، تأثیرگذاری، اصالت و نفس های طولانی است و تسلط زیادی درانتقال مقامات و تنوع نغمات دارند و از هر نظر یک قاری درجه یک محسوب می شوند که با قاریان بزرگی همچون عبدالباسط، مصطفی اسماعیل، حمدی زامل، محمود علی البنا، کامل یوسف و ... در محافل برنامه اجرا کردند. اما بسیار گمنام و ناشناخته ماندند و دلیل آن نامشخص است.
یکی دیگر از قله های تلاوت ایشان مربوط به آیات یکم تا 36 سوره مبارکه مریم به مدت 56 دقیقه است که دراستان سوهاج شهر جرجا بسیار زیبا اجرا نمودند و می توان گفت ایشان یکی از قاریان برجسته و توانمند اما گمنام مصر با تلاوت های بسیار فنی و قوی هستند.
دوستان استاد عبدالراضی در خصوص ویژگی های ایشان می گویند: گرچه استاد عبدالراضی از نعمت بینایی محروم بود، اما بسیار متواضع، خوش اخلاق، بزله گو و باهوش بود و هرجا تلاوت داشت، با خود ضبط صوت به همراه داشته و تلاوت های خود را ضبط نموده و سپس گوش می کرد. یکی دیگر از قله های تلاوت ایشان مربوط به آیات 85 تا آخر سوره مبارکه حجر و 32 آیه اول سوره مبارکه نحل به مدت 84 دقیقه است.
آخرین قله تلاوت استاد عبدالراضی مربوط به آیات 40 تا 48 سوره مبارکه احزاب، یکم تا 17 سوره مبارکه قمر، یکم تا 5 سوره مبارکه حمد و آیات 285 تا آخر سوره مبارکه بقره به مدت 54 دقیقه است.

قطعات صوتی

  • عنوان
    زمان
  • 10:15

مشخصات

سایر مشخصات

تصاویر

قسمت‌های دیگر

پایگاه قرآن